20114321342144053171875117116422217710139

اعلام نتایج مسابقه کتابخوانی

20114321342144053171875117116422217710139

مراسم بزرگداشت روز دانشجو دوشنبه ۱۶ آذر در سالن شهید عضدی دانشگاه پیام نور تهران جنوب، به همت بسیج دانشجویی و انجمن علمی نهج البلاغه برگزار شد. در این مراسم که با حضور جناب آقای آیت الله دین پرور مزین شده بود، نتایج مسابقه کتابخوانی که در ۶ آذر ماه جاری برگزارشد، اعلام گردید و به ده نفر از نفرات برگزیده جوایزی اعطا شد.

نفرات برتر مسابقه کتابخوانی جلوه های خداشناسی در نهج البلاغه :

جناب آقای مهدی زعیم زاده نفر اول

سرکار خانم زهرا رستگار نفر دوم

جناب آقای مهران ابراهیمی نفر سوم

و اما باقی نفرات با رتبه های مساوی

مهتاب غلامی

نسرین فراست

اعظم سادات منش

فاطمه بابایی

سهیلا اقاحداد

زهراقربانی

مژگان سادات طباطبایی

81

نشست علمی پیرامون عرفان عملی در نهج البلاغه

photo_2015-11-23_12-13-32

 

سی و نهمین نشست علمی مرکز تحقیقات امام علی علیه السلام« سلسله گفتارهای پیرامون عرفان عملی در نهج البلاغه»
مرکز تحقیقات امام علی علیه السلام سی و نهمین نشست علمی خود را با عنوان سلسله گفتارهای پیرامون عرفان عملی در نهج البلاغه (سو مین جلسه) با حضور استاد ارجمند جناب آقای دکتر کاووس روحی برگزار می کند.

زمان برگزاری: دوشنبه ۲/۹/۹۴ ازساعت ۱۰ تا ۱۲

محل برگزاری: بزرگراه کردستان،خیابان ایرانشناسی (۶۴)، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سالن اندیشه

80

اخلاق حرفه ای با تاکید بر نهج البلاغه

photo_2015-11-23_12-07-36

کتاب اخلاق حرفه ای با تاکید بر نهج البلاغه  نوشته دکتر بخشعلی  قنبری  منتشر شد.

این کتاب در ۲۵۲ صفحه از سوی انتشارات پژوهشگاه  مطالعات اجتماعی   و علوم انسانی جهاد دانشگاهی  با قیمت ۱۲۰۰۰ تومان وارد بازار شد.

77

«مبانی و روش‌های تربیت

1743408 (1)

کتاب «مبانی و روش‌های تربیت کتاب «مبانی و روش‌های تربیت؛ پژوهشی تطبیقی در نهج‌البلاغه و مکتب طبیعت‌گرا» ترجمه فاطمه محمدی

این کتـاب، ترجمه ­ی رساله ­ای با عنوان المبادیء والأسالیب التربویه فی “نهج البلاغه” ومدى إنسجامها مع المبادیء والأسالیب التربویه فی المذهب الطبیعی وتفرعاته المختلفه از خانم امیره محمد سعید برغل، و تلاشی علمی برای مقایسه میان دو دیدگاه تربیتی است: دیدگاه مکتب طبیعت­گرا (که بسیار دامن ­فراخ است و از معرفت­ شناسی تا جهان­ شناسی تا اخلاق تا تعلیم ­و­تربیت را در بر می­گیرد) و دیگری دیدگاهی برگرفته از نهج ­البلاغه یعنی یادگار ماندگار شریف رضی در روایت آموزه­ ها و بیانات امیرسخن و امام و راهنمای بشر، علی علیه السلام.

کتاب را می­توان کوششی در زمینه ­ی مطالعات تطبیقی آموزش و پرورش دانست و تلاشی برای تبیین و تشخیص راهکارهای تربیتی عملی ارائه شده توسط دو دیدگاه و شناسایی نقاط اشتراک و افتراق آن.

مؤسسه ­ی بین ­المللی مطالعاتی نهج ­البلاغه خرســـند است که در دوره ­ای جدید، فعالیـت­های خود را با هدف ایفای رسالت تبیین تعالیم علوی، بر اساس پژوهش در متون موثقی همچون نهج ­البلاغه و استخراج آموزه ­های آن و ارائه­ در قالب متون کاربردی به عنوان نقشه ­ی راه انسان مسلمان در همه ­ی ابعاد زندگی ­اش- آغاز کرده و امیدوار است بتواند از این طریق میان حوزه­ ی اندیشه و نظر” و “اجرا و عمل” پیوندی مستحکم برقرار نماید.

این کتاب توسط خانم فاطمه محمدی سیجانی ترجمه شده و مقدمه ای توسط دکتر علیرضا رحیمی به آن افزوده گردیده است.

کتاب در ۱۹۰ صفحه، پنج فصل و با قیمت ۱۳۰۰۰۰ ریال توسط انتشارات نهج وابسته به موسسه بین المللی مطالعاتی نهج البلاغه چاپ شده است.

عبد

عبد الفتاح عبد المقصود

عبد

 

دکتر عبدالفتاح عبدالمقصود مصری یکی از نام‌های آشنای عرصه تحقیقات تاریخ اسلام بوده‌اند. این محقق و اندیشمند در دهم دسامبر ۱۹۱۲ در “کفر عشر” اسکندریه مصر متولد شد. او دوره دکتری خود را از دانشگاه اسکندریه اخذ کرد. و پس از چندی به عنوان یکی از پیشوایان اهل سنت شناخته شد.

عبدالمقصود که جزء علمای منصف اهل سنت محسوب می‌شود دارای تألیفات متعددی در حوزه تاریخ و کلام اسلامی است که حد مشترک تمام این آثار، تمرکز آن بر روی بحث چالش برانگیز «امامه و خلافه» می‌باشد.

از میان آثاری چون «یوم کیوم عثمان» ، «السقیفه و الخلافه»، «الزهرا ام ابیها» کتاب شریف «الامام علی بن ابیطالب (ع)» در ۷ جلد بارزتر و پرشناس‌تر می‌باشد.

این کتاب که توسط آیت الله سیدمحمود طالقانی و محمدمهدی جعفری به فارسی ترجمه و به چاپ رسیده است در ایران به شدت مورد توجه و استقبال واقع شد.

«فاطمه الزهرا فی نور محمد» به تصحیح شوقی محمد در ۷۱۰ صفحه، یازده فصل، یک مقدمه و نوشتار محقق تنظیم شده است.در بخشی از معرفی این کتاب می خوانیم: با داشتن اسلوبی دوست‌داشتنی، بیانی روان، ادبیاتی رسا و قلمی جذاب، نشانه روشنی از تخصص و تبحر نویسنده می‌باشد. این کتاب موهبتی است که ادبیاتی ناب، فهم زبان دین و مسلط بر قصص وقایع تاریخی را در یک مجموعه مکتوب جا داده است؛ تا جایی که در بسیاری از مواقع کتاب خوانندگان از این نکات دچار تعجب و شگفتی خواهند شد.

عبدالفتاح عبدالمقصود از جمله‌ی دانشمندان بزرگ مصری است که در مورد امام علی علیه‌السلام مطالعات گسترده‌ای دارد. ایشان در سال ۱۳۵۶، به دعوت دکتر مفتح به ایران آمدند. اقامت عبدالمقصود در ایران، مقارن ولادت امام رضا علیه‌السلام بود. در پیش‌نویس اعلامیه‌ای که توسط دکتر مفتح برای برگزای جشن و مراسم سخنرانی ایشان انتشار یافت، آمده است: «آقای عبدالفتاح عبدالمقصود نویسنده‌ی توانایی که در محیط مصر با نوشتن کتاب «الامام» و کتاب‌های دیگر درباره‌ی فاطمه زهرا (س) و امام حسین(ع) و نیز نوشتن تقریظ بر کتاب الغدیر، علاقه‌ی شدید خود را به اهل بیت رسول‌الله نشان داده است…».

69

دانشنامه نهج‌البلاغه (دوره ۲ جلدی)

69

دانشنامه نهج‌البلاغه همان‌گونه که از نام آن برمی‌آید، درباره مفاهیم و مضامینی است که محمد بن حسین موسوی، ملقب به سیدرضی یا شریف‌رضی، از سخنان امام علی(ع) در کتاب نهج‌البلاغه گرد آورده است. این مضامین موضوعات دینی، علمی، فرهنگی، تعلیم و تربیت، اخلاق،‌ اجتماع، سیاست و حکومت، مدیریت، هستی‌شناسی، مردم‌شناسی، دشمن‌شناسی، اعلام(اعم از اعلام نهج‌البلاغه و اعلام محققان معروف)،‌ مکان‌ها، شرح‌ها، ترجمه‌ها،‌ شرح حال مترجمان و شارحان،‌ موسسات، مراکز آموزشی و پژوهشی، کتابخانه‌های تخصصی و … را در برگرفته و براساس مدخل‌های مستقل تدوین شده است.

این دانشنامه بیش از همه به منظور آشنایی نوجوانان و جوانان که در آغاز راه پرمخاطره زندگی خویش‌اند و با انواع چالشها و پرسشها روبرو می‌شوند گردآوری شده است. سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، به عنوان اصلی‌ترین متولی فرهنگ کودکان و نوجوانان و جوانان این مرز و بوم، تدوین دانشنامه نهج‌البلاغه را که حاصل کار و زحمت بسیاری از شارحان، مترجمان و پژوهندگان دریای علم و معرفت نهج‌البلاغه است در دستور کار خود قرار داد.

از ویژگی‌های دیگر این کتاب مرجع می‌توان به مواردی چون جامع‌نگری، استناد به قرآن کریم، طرح خطبه‌های مهم، معرفی اعلام نهج‌البلاغه، معرفی شرح‌ها و ترجمه‌های نهج‌البلاغه و مترجمان و شارحان آن‌، معرفی نهج‌البلاغه‌پژوهان، ارجاعات درون‌متنی و ذکر منابع کامل هر مدخل اشاره کرد.

این دانشنامه درباره مفاهیم و مضامین خطبه، نامه ها و کلمات قصار حضرت علی (ع) است که سیدرضی آنها را در کتاب نهج البلاغه گردآورده است و در زمره دانشنامه های تخصصی به شمار می رود.

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش، هدف از تهیه این دانشنامه را ارایه اطلاعات در قلمرو موضوعات و مفاهیم نهج البلاغه خواند و گفت: دانشنامه با هدف استفاده بهتر نسل نوجوان و جوان به عنوان مخاطبان اصلی و بر پایه جدیدترین استانداردهای دانشنامه نویسی تدوین شده است.

محمدیان تصریح کرد این دانشنامه از چند جهت دارای اهمیت است که از آن جمله می توان به ارتباط معنایی گسترده با مفاهیم قرآنی، صدور خطبه و نامه ها و پندها از یک انسان کامل و معصوم و تنها حاکم اسلامی در تاریخ اسلام که به خلافت ظاهری رسید و گستره وسیع موضوعی و اوج فصاحت و بلاغت کلام عرب پس از قرآن کریم اشاره کرد.
مولفان: جمعی از نویسندگان بنیاد نهج‌البلاغه زیر نظر جمال‌الدین دین‌پرور. تهران: مدرسه، ۱۳۹۴٫ چاپ اول. جلد ۱: ۵۰۴ص، جلد ۲: [۴۱۲]ص. وزیری.برای نوجوانان و جوانان.

ناشر کتاب :   موسسه فرهنگی مدرسه برهان (انتشارات مدرسه)