81

نشست علمی پیرامون عرفان عملی در نهج البلاغه

photo_2015-11-23_12-13-32

 

سی و نهمین نشست علمی مرکز تحقیقات امام علی علیه السلام« سلسله گفتارهای پیرامون عرفان عملی در نهج البلاغه»
مرکز تحقیقات امام علی علیه السلام سی و نهمین نشست علمی خود را با عنوان سلسله گفتارهای پیرامون عرفان عملی در نهج البلاغه (سو مین جلسه) با حضور استاد ارجمند جناب آقای دکتر کاووس روحی برگزار می کند.

زمان برگزاری: دوشنبه ۲/۹/۹۴ ازساعت ۱۰ تا ۱۲

محل برگزاری: بزرگراه کردستان،خیابان ایرانشناسی (۶۴)، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سالن اندیشه

80

اخلاق حرفه ای با تاکید بر نهج البلاغه

photo_2015-11-23_12-07-36

کتاب اخلاق حرفه ای با تاکید بر نهج البلاغه  نوشته دکتر بخشعلی  قنبری  منتشر شد.

این کتاب در ۲۵۲ صفحه از سوی انتشارات پژوهشگاه  مطالعات اجتماعی   و علوم انسانی جهاد دانشگاهی  با قیمت ۱۲۰۰۰ تومان وارد بازار شد.

77

«مبانی و روش‌های تربیت

1743408 (1)

کتاب «مبانی و روش‌های تربیت کتاب «مبانی و روش‌های تربیت؛ پژوهشی تطبیقی در نهج‌البلاغه و مکتب طبیعت‌گرا» ترجمه فاطمه محمدی

این کتـاب، ترجمه ­ی رساله ­ای با عنوان المبادیء والأسالیب التربویه فی “نهج البلاغه” ومدى إنسجامها مع المبادیء والأسالیب التربویه فی المذهب الطبیعی وتفرعاته المختلفه از خانم امیره محمد سعید برغل، و تلاشی علمی برای مقایسه میان دو دیدگاه تربیتی است: دیدگاه مکتب طبیعت­گرا (که بسیار دامن ­فراخ است و از معرفت­ شناسی تا جهان­ شناسی تا اخلاق تا تعلیم ­و­تربیت را در بر می­گیرد) و دیگری دیدگاهی برگرفته از نهج ­البلاغه یعنی یادگار ماندگار شریف رضی در روایت آموزه­ ها و بیانات امیرسخن و امام و راهنمای بشر، علی علیه السلام.

کتاب را می­توان کوششی در زمینه ­ی مطالعات تطبیقی آموزش و پرورش دانست و تلاشی برای تبیین و تشخیص راهکارهای تربیتی عملی ارائه شده توسط دو دیدگاه و شناسایی نقاط اشتراک و افتراق آن.

مؤسسه ­ی بین ­المللی مطالعاتی نهج ­البلاغه خرســـند است که در دوره ­ای جدید، فعالیـت­های خود را با هدف ایفای رسالت تبیین تعالیم علوی، بر اساس پژوهش در متون موثقی همچون نهج ­البلاغه و استخراج آموزه ­های آن و ارائه­ در قالب متون کاربردی به عنوان نقشه ­ی راه انسان مسلمان در همه ­ی ابعاد زندگی ­اش- آغاز کرده و امیدوار است بتواند از این طریق میان حوزه­ ی اندیشه و نظر” و “اجرا و عمل” پیوندی مستحکم برقرار نماید.

این کتاب توسط خانم فاطمه محمدی سیجانی ترجمه شده و مقدمه ای توسط دکتر علیرضا رحیمی به آن افزوده گردیده است.

کتاب در ۱۹۰ صفحه، پنج فصل و با قیمت ۱۳۰۰۰۰ ریال توسط انتشارات نهج وابسته به موسسه بین المللی مطالعاتی نهج البلاغه چاپ شده است.

12

سیاست نامه علوی

12

کتاب سیاست‌نامۀ علوی اثر جدید دکتر محسن اسماعیلی با عنوان سیاست و حکومت در نهج البلاغه منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این اثر که در دو بخش آماده شده است بر آن است تا با استفاده از آن‌چه از بیانات مولای متقیان تحت عنوان نهج‌البلاغه گردآوری شده است، تفسیری از حکومت و سیاست در اسلام بر اساس بیانات ایشان ارائه کند و پس از آن، در بخش دوم، از سیرۀ عملی آن امام بزرگوار استفاده کرده و از مصادیق رفتار ایشان، الگوی رفتاری در حکومت اسلامی را به شکلی ملموس‌تر ارائه کند.

چاپ اول این کتاب در ۲۰۰ صفحه و با قیمت ۷۰۰۰ تومان در بهار ۹۴ منتشر شده است.علاقه مندان برای تهیۀ این کتاب می‌توانند به سایت مؤسسه علمی ـ فرهنگی سدید مراجعه یا با شماره‌های ۰۲۱۶۶۴۸۵۸۵۰، ۰۲۱۶۶۴۸۶۱۲۰ و ۰۹۱۰۹۸۰۵۰۵۵ تماس حاصل کنند.

sa3479

رونمایی از مجموعه کتاب نهج البلاغه موضوعی

sa3479

مراسم رونمایی از مجموعه کتاب نهج البلاغه موضوعی در اندیشگاه کتابخانه ملی برگزار شد

نهج البلاغه، مجموعه سخنان، نامه ها و جملات قصار حضرت علی(ع)، کتابی که به همت سید رضی در قرن چهار هجری جمع آوری شد و شرح ها و تفصیل های زیادی پیرامون آن به رشته تحریر درآمده است. کتابی که به حق می توان آن را تفسیری روشمند از قرآن دانست.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، مراسم رونمایی از مجموعه کتاب نهج البلاغه موضوعی سه شنبه سوم شهریورماه در اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد. در این جلسه آیت الله سید جمال الدین دین پرور، تنظیم کننده و مترجم این اثر هشت موضوعی و چهارده جلدی گفت: اهدف اصلی این اثر ترویج فرهنگ دینی در جامعه بوده است. تا امروز کارهای زیادی برای ترویج نهج البلاغه انجام شده که هر کدام بسیار قابل تقدیر است. این اثر نیز به تقسیم بندی موضوعی نهج البلاغه می پردازد. با توجه به اینکه جمع زیادی از دانشجویان بتوانند نگاهی دقیق به نهج البلاغه پیرامون موضوع خاص خود داشته باشند و من با این کار می خواستم در این مسیر قدم بردارد و در حد توانم مسیر را برایشان هموار سازم. وی ادامه داد: از جانب دیگر هر زمانی باید فعالیتی انجام داد تا این کتاب با ارزش در جامعه مطرح شود و نسل جدید بتواند با ادبیات امروز آن را بخواند. در حالی که امروز می بینیم در جامعه تهاجم فرهنگی وجود دارد ارزش این کتاب برای نسل جدید دو چندان می شود.
پس از وی، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به بیان نقطه نظرات خود پرداخت. حجت الاسلام میثم امرودی با اشاره به اهمیت نگاه اسلامی در مدیریت گفت: چهار دیدگاه در این بخش وجود دارد. اول آنکه تصور می شود اسلام برای امروز و مدیریت نوین حرفی برای گفتن ندارد. دیگر نظر می گوید که اسلام توصیه هایی برای مدیریت دارد، دیدگاه سوم می گوید اسلام یک نظریه ای مانند تمام نظریه ها درباره مدیریت ارائه می کند همان طور که ماکس وبر ارائه کرده و نظر چهار آن است که اسلام بهترین الگوی مدیریتی است.
وی ادامه داد: دیدگاه اول که به صورت کامل از نظر شرع رد شده است. دیدگاه سوم نیز اندیشه اسلامی را در حدی تقلیل داده که بتوان آن را نقد کرد و گفت اشتباه بوده یا کهنه شده. اما نظریه دوم و چهارم اندیشه هایی است که در حوزه مورد بحث و نظر بوده اما با نگاه به تاریخ می توان دریافت که نظر چهارم به سیره پیامبر و اهل بیت نزدیک تر است و این نزدیکی به علت موفقیت های مدیریتی این عزیزان جلوه می کند و نمی توان از آن چشم پوشید. کتاب مذکور نیز بر همین هدف قدم برداشته است و می خواهد نهج البلاغه را به صورتی ارائه کند که برای امروز مردم کاربرد داشته باشد.

در ادامه احمد خاتمی، رئیس دانشکده زبان شناسی دانشگاه شهید بهشتی به ایراد سخنرانی پرداخت. وی با اشاره به دوری نسل جوان از نهج البلاغه گفت: آن طور که شاهد هستیم مردم بیش از نهج البلاغه به کتب ادعیه علاقه نشان می دهند.
وی درباره دلیل آن گفت: دو مسئله را می توان در اینجا ذکر کرد. ابتدا آنکه نهج البلاغه از نظر معنایی در جایگاه والایی است و عمق ویژه ای دارد و نمی توان مباحث سنگینی که در آن ارائه می شود را به راحتی دریافت و دیگری حجم زیاد آن است که در کنار آن عمق، نوعی فاصله را با مردم ایجاد می کند. کارهایی مانند موضوعی کردن نهج البلاغه و انتشار آن در چند جلد در تعمیق مردم در دریای بیکاران این کتاب بسیار با اهمیت است.

پس از خاتمی، منصور پهلوانی، مدرس دانشگاه و سردبیر مجله پژوهشی نهج البلاغه به بیان نظرات خود پرداخت. وی پس از تمجید از این اثر چند انتقاد را نیز بر آن بار داشت. پهلوان گفت: ابتدا باید از آقای دین پرور به خاطر فروتنی شان تشکر کرد که تنها نام مترجم را روی این اثر برای خود انتخاب کرده اند، اما در واقع نوعی تصحیح جدیدی نیز انجام شده که بسیار ارزنده است. اما کاش در ابتدای هر کتاب مطلبی نیز به عنوان توضیح ارائه می شد که خواننده در فهم مسائل با مشکل رو به رو نشود.

وی افزود: امیدوارم در چاپ های بعدی به نکات ویرایشی بیشتر توجه شود که اهمیت این اثر فاخر و این تلاش قابل تجلیل را نکاهد.   در ادامه جلسه علی موسوی گرمارودی، شاعر آیینی، به خواندن چند قطعه از اشعار خود پرداخت و در پایان از این اثر ارزشمند رونمایی شد.

Untitled

ترجمه ملحق نهج البلاغه

Untitled

تدوین کلمات و خطبه های امیرالمومنین (ع) بعد از شهادت ایشان نیز ادامه پیدا کرد و بسیاری از محدثان عام و خاص به این امر اهتمام ورزیدند. از محدثان شیعه می توان ابوالمنذر هشام بن محمد بن سائب کلبی، مسعده بن صدقه، سید ابوالقاسم عبدالعظیم حسنی، اسماعیل بن مهران و صالح بن ابی حماد را نام برد و از محدثان عامه نیز می توان به محمد بن عمر واقدی و علی بن محمد مدائنی اشاره کرد.

در میانه اتفاقات بزرگ ادبی و حکمی بود که در پایان سده ۴ قمری، عالم و ادیب فرزانه، سید شریف رضی، احادیثی از امیرالمومنین را انتخاب کرده و در کتابی به نام نهج البلاغه گرد آورد. این کتاب نقطه عطفی برای نوشتن شرح و تفسیر کلام امام علی(ع) و نوشتن ملحقات، تذییلات و مستدرکات بر آن شد. اما علما و دانشمندانی بعد از آن، کتاب هایی دیگری از خطبه ها و احادیثی که در نهج البلاغه نیامده بود، تولید کردند. یکی از این علما، احمد بن یحیی بن ناقه است که در میان روایات و خطبات امیرالمومنین، خطبه هایی را انتخاب کرد که در نهج البلاغه نیست. او در ادامه برخی از وصایای پیغمبر اکرم (ص) به امام علی(ع) و نیز برخی از اخبار در فضائل اهل بیت و چندی از ادعیه امام علی(ع) را نیز در این کتاب آورده است.

کتاب «ملحق نهج البلاغه» اثری است که احمد بن یحیی به علاقه مندان امیرالمومنین عرضه کرده است. این کتاب با تصحیح محمدجعفر اسلامی محقق و پژوهشگر، و ترجمه سوسن عباسیان به تازگی توسط موسسه خیریه رهروان قائم آل محمد به چاپ رسیده است.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

هان! در کلام خداوند عزوجل است حم، عسق. پس از هجده پادشاه از فرزندان عباس، پادشاهان ظالم و ستمگر خواهند بود، حدود خداوند را تغییر می دهند و به شراب روی می آورند و زنان سیاه چشم را به نکاح خود درمی آورند و با دوشیزگان خود را سرگرم می کنند، پس نه فرمان جهادی می دهند و نه مسجدی می سازند و به شیوه پادشاهان قبل از خود عمل می کنند و به ستمگران اقتدا می کنند پس با آنان محشور خواهند شد.

هان! که در کلام خداوند آمده است: المص کتابی است که بر تو نازل شده است. و این فتنه ای است در بصره، و فتنه ای در مسیر مکه، بسیاری از مردم در آن کشته می شوند، و این به خاطر گناهانی است که با دست خود مرتکب شدند و پروردگارت بر بندگان خویش ستمگر نیست.  

بدانید که در کلام خداوند تعالی آمده است: الر آنها آیه های کتاب روشن است.

پس از سیصد سال از هجرت فتنه ها یکی پس از دیگری رخ می دهند، جنگها میان قبایل و خانواده ها اتفاق می افتند پس هیچ پنهانی حرمت نخواهد داشت و کسی نیست که بر گرفتاری گشایش کند، و پس از سیصد و سی، سال مصیبت بزرگ خواهد بود، و سال شیون بیوه زنان، فتنه ای در مکه خواهد بود. که بدترین مردم در آن وارد خواهند شد، و در میان رکن و مقام کشته می شوند، و این از آیات روشن و آشکار است و سنگ سپرده شده نزد کسانی برده می شود و در آن هنگام مردم از بازگشت سنگ و پذیرش گواهی ها ناامید می شوند، سپس خداوند آن را به وسیله این عزت و بزرگیتان برمی گرداند و با دست به مسجد اشاره نمود.

سپس فرمود: و اگر می خواستم، شما را با روشنترین دلایل و آشکارترین برهانها خبر می دادم.

این کتاب با ۱۸۰ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۱۱۰ هزار ریال منتشر شده است.

Untitled

روزه، صدف گوهرین اخلاص

 

کتاب “روزه، صدف گوهرین اخلاص” از مجموعه “… درسایه سار نهج البلاغه” توسط انتشارات موسسه بین المللی مطالعاتی نهج البلاغه منتشر شد.

Untitled

این کتاب برداشتی از فرمایشات امیرمؤمنان علیعلیه السلام در نهج ­البلاغه -یادگار ماندگار شریف رضی در روایت آموزه ­ها و بیانات امیرسخن و امام و راهنمای بشر، علیعلیه السلام– در زمینه ­ی یکی از اجزاء شریعت اسلامی یعنی روزه­ ی ماه مبارک رمضان و بیانی ادبی با بهره­ گیری از آیات و روایات است.

در این کتاب، تلاش شده تا با بهره گیری از آیات و روایات و با تکیه بر آموزه های نهج البلاغه،  تصویری متفاوت از روزه ارائه شود ان شالله مقبول درگاه حضرت حق باشد.

کتاب “روزه، صدف صبر و گوهر اخلاص” در ۴۸ صفحه و با قیمت ۲۵۰۰۰ ریال توسط نشر نهج (انتشارات موسسه بین المللی مطالعاتی نهج البلاغه) منتشر گردیده است. علاقمندان جهت تهیه این کتاب میتوانند با شماره ۰۲۱۸۸۷۱۸۸۶۵ یا ۰۹۱۹۵۰۹۴۸۴۱ تماس حاصل فرمایند.