Untitled

ترجمه ملحق نهج البلاغه

Untitled

تدوین کلمات و خطبه های امیرالمومنین (ع) بعد از شهادت ایشان نیز ادامه پیدا کرد و بسیاری از محدثان عام و خاص به این امر اهتمام ورزیدند. از محدثان شیعه می توان ابوالمنذر هشام بن محمد بن سائب کلبی، مسعده بن صدقه، سید ابوالقاسم عبدالعظیم حسنی، اسماعیل بن مهران و صالح بن ابی حماد را نام برد و از محدثان عامه نیز می توان به محمد بن عمر واقدی و علی بن محمد مدائنی اشاره کرد.

در میانه اتفاقات بزرگ ادبی و حکمی بود که در پایان سده ۴ قمری، عالم و ادیب فرزانه، سید شریف رضی، احادیثی از امیرالمومنین را انتخاب کرده و در کتابی به نام نهج البلاغه گرد آورد. این کتاب نقطه عطفی برای نوشتن شرح و تفسیر کلام امام علی(ع) و نوشتن ملحقات، تذییلات و مستدرکات بر آن شد. اما علما و دانشمندانی بعد از آن، کتاب هایی دیگری از خطبه ها و احادیثی که در نهج البلاغه نیامده بود، تولید کردند. یکی از این علما، احمد بن یحیی بن ناقه است که در میان روایات و خطبات امیرالمومنین، خطبه هایی را انتخاب کرد که در نهج البلاغه نیست. او در ادامه برخی از وصایای پیغمبر اکرم (ص) به امام علی(ع) و نیز برخی از اخبار در فضائل اهل بیت و چندی از ادعیه امام علی(ع) را نیز در این کتاب آورده است.

کتاب «ملحق نهج البلاغه» اثری است که احمد بن یحیی به علاقه مندان امیرالمومنین عرضه کرده است. این کتاب با تصحیح محمدجعفر اسلامی محقق و پژوهشگر، و ترجمه سوسن عباسیان به تازگی توسط موسسه خیریه رهروان قائم آل محمد به چاپ رسیده است.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

هان! در کلام خداوند عزوجل است حم، عسق. پس از هجده پادشاه از فرزندان عباس، پادشاهان ظالم و ستمگر خواهند بود، حدود خداوند را تغییر می دهند و به شراب روی می آورند و زنان سیاه چشم را به نکاح خود درمی آورند و با دوشیزگان خود را سرگرم می کنند، پس نه فرمان جهادی می دهند و نه مسجدی می سازند و به شیوه پادشاهان قبل از خود عمل می کنند و به ستمگران اقتدا می کنند پس با آنان محشور خواهند شد.

هان! که در کلام خداوند آمده است: المص کتابی است که بر تو نازل شده است. و این فتنه ای است در بصره، و فتنه ای در مسیر مکه، بسیاری از مردم در آن کشته می شوند، و این به خاطر گناهانی است که با دست خود مرتکب شدند و پروردگارت بر بندگان خویش ستمگر نیست.  

بدانید که در کلام خداوند تعالی آمده است: الر آنها آیه های کتاب روشن است.

پس از سیصد سال از هجرت فتنه ها یکی پس از دیگری رخ می دهند، جنگها میان قبایل و خانواده ها اتفاق می افتند پس هیچ پنهانی حرمت نخواهد داشت و کسی نیست که بر گرفتاری گشایش کند، و پس از سیصد و سی، سال مصیبت بزرگ خواهد بود، و سال شیون بیوه زنان، فتنه ای در مکه خواهد بود. که بدترین مردم در آن وارد خواهند شد، و در میان رکن و مقام کشته می شوند، و این از آیات روشن و آشکار است و سنگ سپرده شده نزد کسانی برده می شود و در آن هنگام مردم از بازگشت سنگ و پذیرش گواهی ها ناامید می شوند، سپس خداوند آن را به وسیله این عزت و بزرگیتان برمی گرداند و با دست به مسجد اشاره نمود.

سپس فرمود: و اگر می خواستم، شما را با روشنترین دلایل و آشکارترین برهانها خبر می دادم.

این کتاب با ۱۸۰ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۱۱۰ هزار ریال منتشر شده است.

BigPic_4255

کتاب زید بن وهن جهنی

 

BigPic_4255

زید بن وهب جُهنی کوفی(۸۴ هـ) از اصحاب امام علی علیه السلام به شمار می رود. او سخنان علی علیه السلام را در کتابی به نام «خُطب أمیر المؤمنین علی المنابر فی الجُمَع و الأعیاد و غیرها» جمع آوری نمود. این اثر از کهن ترین مصادر نهج البلاغه محسوب می‏ گردد و طبق اسناد موجود، تا قرن پنجم هجری در اختیار دانشورانی چون شیخ طوسی قرار داشته است. کتاب حاضر، احیاء و بازیابی بخش های به جا مانده از «کتاب زید بن وهب» است که از لا به لای منابع کهن، گرد آوری شده است. این مجموعه، با مقدمه ای در باب شخصیت شناسی مؤلف، روش شناسی بازیابی و مصدر یابی و مشابه یابی متون همراه است.

برای آگاهی بیشتر در این باره، به همین سایت بخش کتابها مراجعه نموده و یا بر روی لینکهای زیر کلیک نمایید:

تارنمای اول:          تارنمای دوم:

1432724004_window       1432724004_window